Artykuł Dodaj artykuł

Polacy przepłacają na ratach kredytu

Prawie 750 tys. kredytów walutowych zaciągnęli Polacy w sprzyjających okolicznościach rynkowych. Teraz z niepokojem obserwują kursy walut i rosnące raty.

Wymiana walut w kantorach internetowych jest szybka i przede wszystkim tania.
Fot. InternetowyKantor.pl

Prawie 750 tys. kredytów walutowych zaciągnęli Polacy w sprzyjających okolicznościach rynkowych. Teraz z niepokojem obserwują kursy walut i rosnące raty. Od dwóch lat jest jednak możliwość, by średnią ratę zmniejszyć o nawet 100 zł i w ten sposób zniwelować niekorzystne kursy.

Szacuje się, że banki udzieliły Polakom 750 tys. kredytów walutowych. To właśnie z myślą o nich w sierpniu 2011 r. wprowadzona została ustawa antspreadowa, która dała możliwość spłacania zobowiązań w banku walutą zakupioną w innym miejscu, np. w kantorze, na platformie internetowej, czy w innym banku. Jeszcze rok temu tylko 20 proc. kredytobiorców zdecydowało się skorzystać z tej możliwości prawnej. - Liczba nowych użytkowników serwisu, spłacających kredyty hipoteczne systematycznie rośnie. Płacąc samodzielnie wymienioną walutą obniżają ratę swojego kredytu nawet 100 zł. Wciąż jednak setki tysięcy Polaków nie korzysta z tej możliwości i przepłaca w banku - mówi Paweł Kyć, dyrektor marketingu InternetowyKantor.pl i Walutomat.pl.

Otwarta furtka

Na mocy ustawy antyspreadowej mamy możliwość spłacania kredytów hipotecznych walutą zakupioną poza bankiem udzielającym kredytu. Możemy kupować walutę np. w kantorach lub w innych bankach, następnie przelać je na rachunek do spłat kredytu lub po prostu wpłacić do kasy banku.

Pomimo popularności kantorów stacjonarnych, kredytobiorcy korzystają głównie z kantorów internetowych, które wygrywają lepszymi kursami ale także szybkością i wygodą wymiany. Użytkownicy kilkoma kliknięciami mogą wymienić złotówki na ratę kredytu i przesłać je bezpośrednio na konto bankowe. Mogą także ustalić zlecenie stałe i nie muszą co miesiąc pamiętać o przewalutowaniu.

Nową możliwość wymiany wprowadził także niedawno operator Euronet, który oferuje wypłatę euro ze swoich bankomatów. Przymierza się również do franków. Możliwość wypłaty euro dostępna jest na razie tylko w Warszawie a dodatkowo wymaga dojazdu do bankomatu, zabezpieczenia gotówki i dostarczenia jej do oddziału banku.

Koszt średniej raty

Średnia rata kredytu hipotecznego we frankach w Internetowykantor.pl to 600 CHF. Przy przewalutowaniu tej kwoty przez najdroższy bank w dniu 18 lipca 2013 musieliśmy wyłożyć 2.163 zł. Kupując tę samą kwotę we wspomnianym kantorze internetowym zapłaciliśmy 2.077,68 zł, czyli 85 zł mniej. W skali roku daje nam to 1.020 zł oszczędności, a w przeciągu 30 lat – 30.600 zł! O tyle tańszy jest kredyt spłacany po lepszym kursie.

- Jeszcze korzystniej można wymienić walutę, kupując ją wprost od innej osoby. Serwisy pośredniczące w tych ofertach pobierają jedynie niewielką prowizję i zapewniają kompleksową obsługę transakcji wymiany  – mówi Dagmara Malinowska, dyrektor Walutomat.pl, największego serwisu tego typu.

Aneks i gotowe

Co najważniejsze zmiana sposobu płatności kredytu nie jest wcale skomplikowana. - Wystarczy udać się do placówki z dowodem osobistym i złożyć odpowiedni wniosek. Na jego podstawie bank przygotuje aneks, po podpisaniu którego, w zależności od banku - od razu lub po kilku, kilkunastu dniach można spłacać kredyt już bezpośrednio w walucie - mówi Halina Kochalska z Open Finance. Co ważne z mocy prawa bank nie możne pobierać żadnych opłat związanych z przejściem na ten nowy model spłacania kredytu. Od tej chwili kredytobiorca może kupować walutę w innym miejscu i wpłacać ją bezpośrednio na konto kredytu lub w kasie banku.
 
Wahania kursowe mogą jeszcze dać się we znaki. Warto więc zrobić wszystko, by je ograniczyć Ustawodawca otworzył furtkę i niższe raty kredytu hipotecznego są dla wielu osób na wyciągnięcie ręki. Formalności są minimalne, a korzyści ze zmiany sposoby spłaty bardzo duże.

Podobne artykuły