Artykuł Dodaj artykuł

Jak restrukturyzować zadłużenie?

Banki bywają bezlitosne kiedy klient traci płynność finansową. Wypowiadają umowy, oczywiście zgodnie z przepisami prawa, a następnie pragną spłaty całości długu. Sytuacja patowa dotyka wielu pożyczkobiorców i to często niezwykle zaufanych.

Banki bywają bezlitosne kiedy klient traci płynność finansową. Wypowiadają umowy, oczywiście zgodnie z przepisami prawa, a następnie pragną spłaty całości długu. Sytuacja patowa dotyka wielu pożyczkobiorców i to często niezwykle zaufanych.

Co robić w krytycznym okresie zaniku płynności?

Najczęściej kredytobiorca doskonale wie, że czekają go w najbliższym czasie problemy. Wtedy koniecznie trzeba zgłosić ten fakt do banku i negocjować restrukturyzację, która przebiega w kilku interesujących formach.

Pomoc negocjatora

Nieprzewidziane sytuacje to klasyka, dlatego banki pozwalają spłacić raty w innym terminie z przesunięciem nawet kilkumiesięcznym. U niektórych przedsiębiorców następuje umorzenie odsetek, bo instytucja finansowa obawia się utraty całości zainwestowanych środków. Boisz się prosić bank o pomoc? Jeżeli nie masz zbyt wielkiej wiedzy ekonomicznej wtedy wykorzystaj ofertę profesjonalnego negocjatora, który za prowizję uzyska pożądane warunki. Restrukturyzacja zadłużenia dotyczy najczęściej dużych kwot.

Konsolidacja kredytu sposobem na ochronę osobistych interesów

Kolejny pomysł restrukturyzacyjny to konsolidacyjny kredyt, który łączy praktycznie wszystkie posiadane zobowiązania w jedno. Przy tym występuje mniejsza rata z maksymalnym terminem spłaty całości długu. Taki format pozwala skutecznie stanąć na nogi gospodarstwom domowym.

Wszystkie parametry do negocjacji

Restrukturyzacja to inaczej przekształcenie dotychczasowych negatywnych właściwości kredytu na korzystne dla dwóch stron. Bank zgodzi się na Twoje warunki wtedy, gdy nie odniesie strat. Negocjować można każdy aspekt tj. miesięczną ratę, odroczenie spłaty, okres obowiązywania kredytu. A co jeżeli masz kredyty w walucie obcej i nagle stopy procentowe poszybowały? Wtedy proś o przewalutowanie.

Drogie zobowiązanie zamień na tańsze

Niektóre osoby z dużymi kłopotami w komercyjnych bankach biorą kredyty w formacie społecznościowym, przy niższym całkowitym oprocentowaniu i tym samym zdobywają kapitał potrzeby do odzyskania bieżącej płynności. Sam bank może udzielić preferencyjnego kredytu. Inna metoda to refinansowanie kredytu w okresie panowania niskich stóp procentowych lub kiedy znajdziesz bardziej opłacalną ofertę w innej instytucji. Wtedy ta spłaci Twoje długi i zyskasz znacznie większy spokój.

Na zakończenie

Konsolidacyjny kredyt, negocjacje, uczciwa prezentacja problemów to najprostsza droga do zrealizowania planu restrukturyzacji. Nigdy nie ukrywaj negatywnej sytuacji, bo jak widzisz istnieje szansa, że razem z dobrą wolą banku wszystko się rozwiąże. Dotychczas uczciwi klienci mają największe pole do rozmów.