Artykuł Dodaj artykuł

Obiecujący początek roku dla Grupy Open Finance SA

Utrzymanie przez Open Finance SA pozycji lidera w pośrednictwie udzielanych kredytów hipotecznych w Polsce, jak też wzmocnienie sprzedaży kredytów gotówkowych oraz kontynuacja dobrej passy sprzedaży nieruchomości na rynku pierwotnym przez Home Broker SA

Utrzymanie przez Open Finance SA pozycji lidera w pośrednictwie udzielanych kredytów hipotecznych w Polsce, jak też wzmocnienie sprzedaży kredytów gotówkowych oraz kontynuacja dobrej passy sprzedaży nieruchomości na rynku pierwotnym przez Home Broker SA - to najmocniejsze pozycje w sprawozdaniu finansowym Grupy Open Finance SA po I kwartale 2016 roku.  

Początek roku to wyzwanie dla każdej spółki. To okres tzw. „rozruchu”, ale także sezonowości – po dynamicznej końcówce poprzedniego roku klienci ostrożniej myślą o finansach i wydatkach. Tym bardziej cieszą nas stabilne wyniki w naszych najmocniejszych obszarach – sprzedaży kredytów hipotecznych i gotówkowych oraz sprzedaży nieruchomości na rynku pierwotnym. Utrzymaliśmy zdecydowaną pozycję liderów na rynku – mówi Przemysław Guberow, Prezes Zarządu Open Finance SA i Home Broker SA.

I kwartał 2016 roku był też ważny dla naszych spółek ze względu na zmiany w podejściu do relacji z Klientem, jakości i standardów obsługi. To z pewnością wzmocni naszą pozycję w branży i będzie istotnym elementem nowej strategii biznesowej, którą właśnie opracowujemy dla Open Finance SA i Home Broker SA – dodaje Przemysław Guberow.

Mocnym atutem Grupy - w skład której wchodzą Open Finance SA, Home Broker SA, Open TFI, Open Life TU Życie S.A. i Open Brokers - pozostaje pośrednictwo Open Finance SA w udzielaniu kredytów hipotecznych w Polsce. Ich wartość w I kwartale 2016 roku wyniosła dokładnie 1 432 mln złotych i jest wyższa o 14% w porównaniu do analogicznego okresu 2015 roku. Warto zauważyć, że w porównaniu do rekordowego na rynku tzw. „hipotek” IV kwartału 2015 roku jest to wartość niewiele niższa – o 4%.

Ponadto, Grupa odnotowała obiecujący początek roku w obszarze sprzedaży kredytów gotówkowych. Po trzech miesiącach bieżącego roku wartość ta wyniosła 241 mln złotych – to jest aż 12% wzrost w stosunku do IV kwartału 2015 roku, który uważany jest zazwyczaj za najkorzystniejszy okres w roku dla sprzedaży tych produktów. Natomiast w porównaniu do I kwartału 2015 roku wolumen sprzedanych „gotówek” wzrósł  o 4%. 

Początek tego roku był jednak mniej korzystny dla produktów inwestycyjnych (dotyczy przede wszystkim produktów regularnego oszczędzania i jednorazowych). Wolumeny sprzedaży tych produktów zmniejszyły się w porównaniu do IV kwartału 2015 roku o 24% i wyniosły 65,9 mln złotych. Powodem takiej sytuacji były przede wszystkim zmiany w prawie oraz w konstrukcji produktów ubezpieczeniowo-inwestycyjnych, wprowadzone od początku roku.

I kwartał był udanym okresem dla Home Broker SA – lidera na rynku pośrednictwa nieruchomości.  W zakresie wolumenów sprzedaży w obrocie nieruchomościami, w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku, nastąpił wzrost o 44% liczby transakcji na rynku pierwotnym w stosunku do analogicznego okresu w 2015 roku.

Home Broker SA pomógł Klientom w zamieszkaniu w ich wymarzonym „M”, pośrednicząc w 1 497 transakcjach na rynku pierwotnym (w IV kwartale 2015 roku było to 1 496 transakcji). Co istotne, średnia wartość nieruchomości wzrosła w I kwartale tego roku o 13% odnosząc się do I kwartału 2015 roku. 

Wyniki na rynku wtórnym również były satysfakcjonujące – w I kwartale Home Broker SA przeprowadził 1 180 transakcji na tym rynku, co jest porównywalnym wynikiem w stosunku do trzech pierwszych miesięcy 2015 roku.

 

Open TFI

Warto wspomnieć również o wyniku finansowym Open Finance TFI, który po I kwartale 2016 roku wyniósł 4,96 mln złotych. Największy przyrost aktywów nastąpił w tym okresie
w funduszach obligacji korporacyjnych.

Na 31 marca 2016 roku aktywa w zarządzaniu Open Finance TFI wynosiły ponad 4 mld złotych, w tym ponad 3 mld złotych w funduszach rynku kapitałowego.

Open Life TU Życie S.A.

5,69 mln złotych – tyle na koniec I kwartału bieżącego roku wyniósł wynik finansowy Open Life S.A. Liczba aktywnych polis to 330,6 tys. sztuk.  Gdyby nie wprowadzony z dniem 1 lutego 2016 roku podatek od instytucji finansowych, zysk netto za I kwartał 2016 roku Open Life TU Życie S.A wyniósłby 11,2 mln złotych.

Spółka zajmuje nadal mocne 4 miejsce – na podstawie oficjalnych danych Komisji Nadzoru Finansowego - w zestawieniu 10 największych towarzystw pod względem przypisu składki brutto.

Podsumowując, Grupa Open Finance SA odnotowała po pierwszym kwartale 2016 roku zysk netto na poziomie 1,6 mln złotych. W porównaniu do analogicznego okresu w 2015 roku jest to spadek o 75,5%. Jednocześnie, przychody Grupy wyniosły po trzech miesiącach 2016 roku 85,1 mln złotych, malejąc o 2,1% w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Podobne artykuły