Artykuł Dodaj artykuł

Zmiany w przepisach podatkowych. Nowe możliwości dla właścicieli i najemców

Dyrektywa unijna z 2014 roku w zakresie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych nakłada na podmioty z krajów członkowskich obowiązek akceptowania i przetwarzania faktur elektronicznych.

Dyrektywa unijna z 2014 roku w zakresie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych nakłada na podmioty z krajów członkowskich obowiązek akceptowania i przetwarzania faktur elektronicznych. Państwa członkowskie są zobligowane do wdrożenia tych przepisów do 2018. roku. Co ważne, dotyczy to także Polski.

Choć zmiana przepisów dotyczących fakturowania z 2013 r. spowodowała, że już 3 lata temu część firm zdecydowała się zrezygnować z przesyłania do kontrahentów papierowych faktur, sam trend może się teraz zacząć rozwijać na dużą skalę. Obieg dokumentów (faktur sprzedaży i zakupu) pomiędzy przedsiębiorcami tylko i wyłącznie w formie elektronicznej przyśpieszy z pewnością wprowadzenie obowiązku dostarczania Jednolitego Pliku Kontrolnego („JPK”) do Urzędów Skarbowych. Nad stosownymi zmianami w przepisach podatkowych pracuje już polski rząd. Efektywność elektronicznego obiegu dokumentów wzrastać będzie wraz z liczbą podmiotów, które zaczną przekazywać faktury drogą mailową lub utworzą platformę, z której kontrahent będzie mógł pobrać dokument księgowy.

Zalety rezygnacji z przesyłania faktur w formie papierowej są już powszechnie znane. Przede wszystkim skróceniu ulega czas jej dostarczenia, co w przypadku faktur z terminem płatności „od dnia otrzymania” ma istotne znaczenie. Pieniądze są szybciej księgowane na koncie, więc zachowana zostaje płynność finansowa wystawcy faktury. Ale to nie wszystko. Przejście z papierowego na elektroniczny obieg dokumentów automatyzuje procesy, a to już wymierne korzyści. Redukcji ulegają zarówno koszty archiwizacji, jak i wysyłki. Efektywniejsze staje się zarządzanie danymi – łatwo i szybko możemy dotrzeć do danych bieżących i archiwalnych. Eliminujemy także ryzyko zagubienia dokumentu księgowego, a w przypadku skarbowej kontroli krzyżowej, która często wzbudza w przedsiębiorcach niepokój, jesteśmy w stanie dostarczyć elektroniczną wersję faktury w ciągu kilku lub kilkunastu minut.

Colliers International dostrzega wszystkie te korzyści. Dlatego zachęcamy zarówno naszych najemców, jak i podwykonawców, z którymi współpracujemy, by wdrażali u siebie rozwiązania pozwalające zrezygnować z przesyłania faktur drogą papierową. Dzielimy się z naszymi partnerami wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie. Mamy nadzieję, że nowe przepisy podatkowe przyspieszą wdrożenie elektronicznego obiegu faktur na dużą skalę. W dłuższej perspektywie skorzystają na tym wszystkie zaangażowane strony – mówi Joanna Chacińska dyrektor finansowy w dziale Zarządzania Nieruchomościami. 

Coraz więcej firm wykorzystuje elektroniczną drogę przekazywania dokumentów także w przypadku wezwań do zapłaty. Sprzyjają temu ostatnie zmiany w kodeksie cywilnym, dotyczące nowych form czynności prawnych, które weszły w życie 8 września 2016 roku. Teraz, w przypadku ewentualnego sporu pomiędzy kontrahentami, można udokumentować przed sądem fakt skutecznego doręczenia danej faktury lub wezwania do zapłaty wysłanego drogą elektroniczną, równie wiążąco jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnego obiegu korespondencji przesyłanej pocztą lub kurierem. Wystarczy odpowiednia modyfikacja systemu, za pomocą którego rejestruje się terminy dostarczenia dokumentów.

Kwestię formy dostarczenia faktur czy wezwań do zapłaty warto uregulować odpowiednimi zapisami w umowach czy porozumieniach. Często stosowanym rozwiązaniem jest też podpisywanie jednostronnego oświadczenia przez odbiorcę, które reguluje wszystkie aspekty potrzebne do prawidłowego dostarczenia dokumentów – podpowiada Waldemar Piotrowski, adwokat z Colliers International

Podobne artykuły

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.