Artykuł Dodaj artykuł

Pożyczki ratalne - co składa się na ich koszt

Pożyczki ratalne cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ są łatwo dostępne, a wniosek można złożyć online. Korzystają z nich przede wszystkim te osoby, które potrzebują dodatkowych pieniędzy na jakieś nieprzewidziane wydatki. Tego rodzaju wsparcie przydaje się również na wakacyjny wyjazd czy przedświąteczne zakupy. 

Pożyczki ratalne - co składa się na ich kosztPożyczki ratalne cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ są łatwo dostępne, a wniosek można złożyć online. Korzystają z nich przede wszystkim te osoby, które potrzebują dodatkowych pieniędzy na jakieś nieprzewidziane wydatki. Tego rodzaju wsparcie przydaje się również na wakacyjny wyjazd czy przedświąteczne zakupy. Jednak przed zaciągnięciem pożyczki warto wiedzieć, co składa się na jej koszt. Wiedza związana z tym tematem ułatwi wybór najkorzystniejszej oferty i uniknięcie zbyt wysokich opłat.

Pożyczka ratalna – podstawowe koszty

Lista opłat, jakie ponosi każdy pożyczkobiorca, jest całkiem długa. Warto sobie uświadomić, że pożyczki ratalne to produkt, który musi firmie przynosić realny zysk, dlatego rzadko można znaleźć pożyczkę udzielaną zupełnie za darmo – taka oferta najczęściej skierowana jest do osób, które po raz pierwszy korzystają z propozycji danego parabanku. W pozostałych przypadkach największym kosztem ponoszonym w związku z pożyczką jest jej oprocentowanie. Jego wysokość jest ustalana na podstawie przepisów ustawy, dotyczącej maksymalnego oprocentowania pożyczek pozabankowych.

Kolejny koszt, który trzeba ponieść, to opłata przygotowawcza. Jest ona związana z przygotowaniem dokumentów oraz dostarczeniem umowy lub gotówki. Nie jest to prowizja, choć może być naliczana od sumy pożyczki. Opłata ta nie podlega zwrotowi w przypadku, gdy klient wycofa się z umowy. Na koszt pożyczki wpływa również opłata administracyjna, która pobierana jest za administrowanie pożyczki w czasie jej spłacania. Sporą sumę stanowi wspomniana już prowizja, czyli opłata stanowiąca procent od pożyczonej sumy.Zobacz również Pożyczki ratalne – na co należy zwrócić uwagę?

Pożyczka ratalna – koszty dodatkowe

Dodatkowe koszty związane z pożyczką ratalną to m.in. opłata za ubezpieczenie pożyczki. Najczęściej jest ona pobierana wyłącznie w przypadku dużych sum, przy mniejszych klient może zrezygnować z ubezpieczenia.

Największe koszty pojawiają się w momencie, gdy klient nie wywiązuje się ze spłaty zadłużenia. Opłaty pobierane są m.in. za wysłanie wezwania do zapłaty, monity telefoniczne, przedłużenie terminu czy wizytę windykatorów, gdy raty nie są spłacane.

Podobne artykuły