Artykuł Dodaj artykuł

Znaleźć rozwiązania problemów: Synergy Days 2016 za nami

Ponad 300 uczestników wydarzenia  Synergy Days zastanawiało się w dniach 15 i 16 czerwca jak wybierać systemy IT. Do Warszawy i Krakowa przyjechała kadra decyzyjna dużych i średnich przedsiębiorstw, która zamierza zainwestować w nowe rozwiązania informatyczne do końca 2017 roku. 

Ponad 300 uczestników wydarzenia  Synergy Days zastanawiało się w dniach 15 i 16 czerwca jak wybierać systemy IT. Do Warszawy i Krakowa przyjechała kadra decyzyjna dużych i średnich przedsiębiorstw, która zamierza zainwestować w nowe rozwiązania informatyczne do końca 2017 roku. Spotkanie wspierało kilkadziesiąt specjalistycznych portali branżowych i informatycznych, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli marszałkowie Województw Mazowieckiego i Małopolskiego.

Synergy Days 2016 Synergy Days 2016

- To wyjątkowe wydarzenie na rynku polskim – tłumaczy ideę spotkania Iwona Gajda , Prezes Zarządu BPC Group, głównego organizatora Synergy Days – gdyż gromadzi przedsiębiorców bezpośrednio zaangażowanych w procesy wyboru zaawansowanych systemów informatycznych.  Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nie chodzi tu tylko o wydatek rządu kilkuset tysięcy złotych czy kilku milionów. Decyzja o wyborze rozwiązania IT wpłynie na dalsze losy biznesowe tych firm – wygrają swoją przyszłość i pozycję na rynku bądź przegrają z agresywną konkurencją.

Obecnie w Polsce dostępnych jest kilkadziesiąt rozwiązań informatycznych, które wspierają zarządzanie całym przedsiębiorstwem lub jego strategicznym obszarem.  Systemy oferuje kilkuset dostawców o różnych kompetencjach. Organizatorzy Synergy Days tłumaczą, iż przedsiębiorcom jest bardzo trudno podjąć właściwą decyzję o tym jaki system IT wybrać i z kim współpracować.

- Jeśli dostawcy nie potrafią przedstawić korzyści jakie płyną z wdrożenia ERP, to jest to ich słabość. Powinni rozumieć, czego klient oczekuje od systemu. Właścicielom i kierownictwu przedsiębiorstw należy więc pokazać, iż wprowadzenie rozwiązania IT zwiększy efektywność biznesu, o kilka punktów wzrośnie rentowność, zwiększy się produktywność itp.- mówi Dariusz Śliwowski, Prezes Zarządu proALPHA Polska Sp.z o.o., działającego od ponad dekady na polskim rynku dostawcy autorskich rozwiązań ERP.

Rafał Kapusta, Koordynator projektów IT w firmie Humansoft Sp. z o.o., która od ćwierćwiecza realizuje projekty wdrożeniowe na rynku m.in. w zakresie systemów klasy ERP własnego autorstwa, zauważa: - Wiele przedsiębiorstw sektora MSP wypracowało własną strukturę organizacyjną poprzez awanse wewnętrzne osób, które pracują w nich kilkadziesiąt lat, nie znają innych wzorców. Gdy dochodzi do zakupu systemu, decydenci często chcą jednocześnie poukładać organizację. Są przekonani, że system to umożliwi – uszereguje i nazwie procesy, które zachodzą w firmie. Sami nie znają swych potrzeb względem IT. To podejście jest nie jest prawidłowe , gdyż od analizy procesów biznesowych należy zacząć.

 

W 2015 roku firma konsultingowa Business Penetration & Consulting monitorowała ponad 400 procesów wyboru systemów IT w obszarze zarzadzania, co czwarty projekt wymagał wsparcia doradczego, gdyż przedsiębiorcy nie radzili sobie z organizacją tak trudnego i specjalistycznego procesu.

Na Synergy Days przyjechali przedstawiciele kadry zarządzającej przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych z terenu całego kraju oraz dostawcy z Polski, Czech, Finlandii i  Niemiec. W  trakcie części konferencyjnej zaprezentowano niemal 80 zaawansowanych rozwiązań IT , które przedstawiano w ramach specjalistycznych bloków m.in. ERP, na którym prezentowano systemy usprawniające zarządzanie całym przedsiębiorstwem, MES, w trakcie którego omawiano rozwiązania dla obszaru produkcyjnego czy BI i Workflow na których poruszano temat analityki zarządczej i obiegu informacji  w przedsiębiorstwie. Przedsiębiorcy oraz dostawcy mogli uczestniczyć w kilku debatach tematycznych, których przewodnim tematem były wskazówki dotyczące wyboru systemów IT .

Synergy Days 2016 Synergy Days 2016

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji była premiera książki „Systemy IT w Polsce: jak wybierać?”.  Publikacja stanowi kompendium wiedzy dla kadry menadżerskiej przedsiębiorstw, która wybiera zaawansowane rozwiązania IT. Zawiera opisy najpopularniejszych rozwiązań IT dostępnych na polskim rynku, zarówno w zakresie rozwiązań klasy ERP jak i systemów specjalistycznych, które wspierają produkcję (MES, APS, PLM), utrzymanie ruchu (CMMS), gospodarkę magazynową (WMS), analitykę zarządczą i przepływ pracy (BI, Workflow), a także obsługę klienta (CRM) i bezpieczeństwo informacji. W książce poruszony jest także temat prawidłowego przeprowadzenia procesu wyboru i wdrożenia rozwiązań, w tym najczęstszych błędów popełnianych w jego trakcie.
Synergy Days jest wydarzeniem, które ma wpłynąć na poziom świadomości przedsiębiorców i umożliwić im dostęp do wiedzy o zaawansowanych systemach IT. Merytoryczna strona tegorocznej konferencji została wysoko oceniona przez uczestników. Jeden z nich, Marcin Krupa z firmy Addit Sp. z o.o. przyznaje:  – Poszukujemy rozwiązań informatycznych dostarczających nam dane o produkcji, logistyce i magazynie. Interesuje nas kwestia monitorowania produkcji, bieżącego podglądu obłożenia maszyn. Jesteśmy rozwijającą się firmą, rozbudowujemy zakład produkcyjny i myślimy o jej dalszej informatyzacji. Z pewnością wykorzystamy wiedzę zdobytą na tej konferencji.

Konferencje organizowane przez Synergy Poland są postrzegane jako miejsce upowszechniania wiedzy na temat informatyzacji oraz prowadzenia procesów inwestycyjnych. W związku z tym przy okazji Synergy Days 2016 Zarząd BPC Group nagrodził osoby, które poprzez swoją działalność wyróżniają się na polu edukacji i doradztwa w zakresie wyboru rozwiązań IT.

Podobne artykuły