Artykuł Dodaj artykuł

Wpływ koronawirusa na gospodarkę świata

26-02-2020, 10:05

Wpływ koronawirusa na gospodarkę świata

Niewątpliwie obecny prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump i jego rząd są szczerzy, aż do bólu i nie przejmują się innym.

Sam Wilbur Ross, który jest odpowiedzialny za sprawy handlowe otwarcie powiedział, że koronawirus z Wuhan może mieć pozytywny wpływ na gospodarkę amerykańską. Ponieważ skłoni to amerykańskie firmy do przenoszenia produkcji z Chin do kraju. Po głębszym zastanowieniu nasuwa się wniosek, że nie mogą polegać na chińskich podwykonawcach i postanowić przenieść swoje firmy.

Gospodarka w Chinach

Oczywiście na krótki czasu jest prawie niemożliwe, ale jeśli sytuacja będzie się utrzymywać dłużej to koronawirus zagraża gospodarce Chin. Chociaż na razie trudno oszacować jak bardzo, ale wiele firm nie wznowiło pracy po zakończeniu Nowego Roku. Szacuje się, że PKB może wynieść 4 proc, zamiast 6 proc jak w zeszłym roku. Wszystko zależy od tego, kiedy zarażenia zaczną spadać. Natomiast wirus wcale nie unieruchomił całkowicie chińskiej gospodarki, ponieważ firma Huawei nie wstrzymał produkcji.

Jeśli chodzi o handel walutami to inwestorzy na rynku walutowym postąpili bardzo roztropnie i kupili waluty powszechnie uważane za bezpieczne i jednocześnie wyprzedali waluty krajowe, które są uzależnione od popytu chińskiego.

Koronawirus a gospodarka innych krajów

Wpływ koronawirusa na gospodarkę poza Chinami na inne kraje jest na razie niewielki i to zaledwie na kilka branż. W pierwszej kolejności to lotnictwo, ponieważ znaczna część wstrzymała loty do Chin lub ograniczyła. Dla Europy to problem, ale nie tak wieli. Ponieważ połączenia do państwa środka to jedynie niewielka część. Straty mogą mieć biura podróży, jednak w sezonie zimowym nie przypada szczyt turystycznych wycieczek. Kilka pożytecznych informacji na temat wpływu koronawirusa na rynki europejskie można przeczytać również pod tym adresem.

Prawdziwy problem może się pojawić jeśli na dłuższy czas zostanie zaburzony handel z Chinami. Porównuje się koronawirusa z epidemią SARS z 2003 roku. Wówczas gospodarka Chin miała znacznie mniejsze znaczenie, a wirus został szybko opanowany. Obecnie nie wprowadzono jeszcze żadnych jednolitych zasad postępowania. O ile Lot zawiesił połączenia między Polską a Chinami, to Air China nadal je wykonuje. Z pewnością znacznie korzystniej byłoby ograniczyć kontakty do minimum.

Podobne artykuły