Artykuł Dodaj artykuł

Pułapki leasingu - na co zwracać uwagę

Leasing to doskonały sposób na optymalizację kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Bez wątpienia dotyczy to także leasingu auta. Należy jednak pamiętać, że opłacalność leasingu samochodu w głównej mierze uzależniona jest od przepisów zawartych w umowie. Nierozsądny wybór firmy leasingowej może być źródłem nie tylko dodatkowych kosztów, ale również destabilizacji finansowej w przedsiębiorstwie. W związku z tym powstaje pytanie, co robić, aby uniknąć pułapek leasingu.

Leasing to doskonały sposób na optymalizację kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Bez wątpienia dotyczy to także leasingu auta. Należy jednak pamiętać, że opłacalność leasingu samochodu w głównej mierze uzależniona jest od przepisów zawartych w umowie. Nierozsądny wybór firmy leasingowej może być źródłem nie tylko dodatkowych kosztów, ale również destabilizacji finansowej w przedsiębiorstwie. W związku z tym powstaje pytanie, co robić, aby uniknąć pułapek leasingu.

Dokładnie określ potrzeby

Tak samo, jak w przypadku każdej decyzji inwestycyjnej przedsiębiorca powinien dokładnie określić swoje potrzeby. Jest to pierwszy i podstawowy krok, który pozwoli na uniknięcie umowy leasingowej generującej zbędny koszt. Z tego względu należy przemyśleć m.in. rozmiar auta, potrzebne wyposażenie, czy też koszt ubezpieczenia i eksploatacji. Dopiero gdy potrzeby są jasno określone, można przejść do drugiego kroku, jakim jest przemyślenie alternatywnych dla leasingu rozwiązań.

Warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie nabycie auta na kredyt, za gotówkę, czy też jego wynajem. Tak więc należy spojrzeć na sytuację całościowo i rozważyć na podstawie m.in. obowiązujących promocji, opinii innych osób lub ewentualnych korzyści podatkowych czy leasing auta to najlepsze pomysł. Po utwierdzeniu się, że leasing jest najlepszym sposobem na wejście w posiadanie pojazdu, należy wybrać firmy leasingowe, których oferty zostaną poddane głębszej analizie. Jak wybrać firmę leasingową?

Dobra firma leasingowa

Jednym ze sposobów na uniknięcie pułapek znajdujących się w umowie o leasing pojazdu jest wybieranie wiarygodnych partnerów. W tym celu warto sprawdzić, czy firma jest członkiem Związku Przedsiębiorstw Leasingowych. Z tego samego względu warto odbyć rozmowy z osobami, które już leasingują samochody w interesującej nas w firmie.

Warto również sprawdzić, czy firma leasingowa posiada odpowiednio do naszych potrzeb silne wsparcie finansowe. Przykładowo przynależność do grupy bankowej zwiększa szanse na elastyczną odpowiedź firmy leasingowej na nasze potrzeby i plany rozwoju. Kolejnym etapem jest szczegółowe sprawdzenie oferty przedsiębiorstwa leasingowego.

Dokładne porównanie ofert

Kolejnym krokiem, który pomoże uniknąć pułapek, jest dokładne porównanie ofert z wybranych przedsiębiorstw. Należy jednak pamiętać, że cena powinna być tylko jednym z branych pod uwagę parametrów. Równie ważne jest sprawdzenie wszystkich kluczowych warunków współpracy, gdyż może się okazać, że najatrakcyjniejsza cenowo oferta może wygenerować szczególnie dużą ilość niespodziewanych kosztów lub może opierać się na wyjątkowo nieatrakcyjnych warunkach współpracy w zakresie m.in.:

  • opłat i kar finansowych,
  • warunków zerwania umowy,
  • oprocentowania,
  • czasu trwania umowy.

Dodatkowe opłaty i kary finansowe

Niektóre umowy potrafią zwierać przytłaczającą ilość dodatkowych opłat i kar finansowych. Z tego względu należy sprawdzić wszystkie sytuacje, które wiążą się z dodatkowymi kosztami. W zależności od  posiadanej umowy,  przepisy mogą przewidywać  bardzo wysokie opłaty m.in.:

  • za wyjazd samochodem za granicę,
  • za wydanie zgody na użytkowanie auta przez innego pracownika,
  • za minimalne opóźnienia w spłacie,
  • za minimalne przekroczenie ilości dostępnych kilometrów do przejechania.

Sytuacja jest znacznie groźniejsza w przypadku kar, przykładowo niektóre firmy leasingowe za opóźnienie w zwrocie sprzętu nakładają kary finansowe rzędu nawet 2% od ceny nabycia dzienne! Z tego względu należy zwracać uwagę na wszystkie niestandardowe przepisy znajdujące się w umowie. O czym jeszcze warto pamiętać?

Zerwanie umowy, oprocentowanie i czas trwania umowy

Konieczność zerwania umowy i nie zawsze musi wynikać z woli przedsiębiorcy. Kradzież pojazdu lub jego zniszczenie to sytuacja, z którą należy się liczyć. W związku z tym firma leasingowa powinna umożliwiać zerwanie umowy, z ważnych powodów, nawet przed 12  miesiącem jej trwania i w przypadku zniszczenia auta żądać jedynie kapitału pozostałego do spłaty!

Równie ważne jest sprawdzenie oprocentowania, które ma bezpośredni wpływ na wysokość raty. Niektórzy kreatywni leasingodawcy byli w stanie powiązać oprocentowanie wraz ze wzrostem WIBOR i jednocześnie uniemożliwiać obniżenie oprocentowania wraz z jego spadkiem! W przypadku czas trwania umowy warto wybierać oferty, które pokrywają się z przewidywanym czasem korzystania z auta w firmie.

 

Źródło www.cls.pl

Podobne artykuły