Artykuł Dodaj artykuł

Leasing maszyn rolniczych

Sektor rolny ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania całego społeczeństwa. W tym celu konieczne jest usprawnienie procesów i optymalizacja czasu produkcji. Tu właśnie pojawia się mechanizacja sektora rolnego. Aby zachować konkurencyjność, producenci muszą dysponować nowoczesnymi maszynami.

Sektor rolny ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania całego społeczeństwa. W tym celu konieczne jest usprawnienie procesów i optymalizacja czasu produkcji. Tu właśnie pojawia się mechanizacja sektora rolnego. Aby zachować konkurencyjność, producenci muszą dysponować nowoczesnymi maszynami. Jednak nie wszyscy rolnicy mają środki na zakup siewników, kombajnów i wielu innych maszyn, które używane są w pracy rolnika. Dlatego też dziś często zdarza się, że rolnicy decydują się wynajem lub leasing maszyn rolniczych jako alternatywę do zakupu.

Leasing maszyn rolniczych, a ich wynajem

Zarówno wynajem, jak i leasing są formami finansowania aktywów. Umożliwiają one dzierżawę maszyn rolniczych w zamian za miesięczną płatność. Główna różnica między nimi polega na tym, że wynajem nie daje możliwości ostatecznego zakupu, a leasing daje. Ponadto różnica może polegać na tym kto i na jakich zasadach będzie musiał pokryć koszty naprawy maszyny w przypadku jej awarii, choć oczywiście zależy to w dużej mierze od warunków zawartych w umowie.

Korzyści jakie płyną leasingu maszyn rolniczych

Cena maszyn potrzebnych dla sektora rolniczego jest bardzo wysoka. Nie wszyscy rolnicy mogą sobie pozwolić na to, by wydawać na nich dużo pieniędzy. To tu przychodzi z pomocą leasing. Ta  forma finansowania stanowi rozwiązanie problemu braku natychmiastowej płynności finansowej przedsiębiorców. Dają możliwość dzierżawy wszelkiego rodzaju maszyn rolniczych, takich jak kombajny, siewniki, ciągniki, młockarnie, kosiarki i prasy, między innymi.

Główną zaletą leasingu jest to, że dzięki nim osoby fizyczne mogą mieć dostęp do maszyn do pracy na ziemi bez konieczności ich zakupu. Użytkownik uiszcza miesięczną opłatę za prawo do korzystania z takich maszyn. W ten sposób rolnicy nie muszą zaciągać długów ani pożyczek, aby nabyć towary niezbędne do optymalizacji pracy na swoich polach. Kolejną zaletą leasingu w stosunku do zakupu maszyn rolniczych jest walka z przestarzałością. Aby zoptymalizować siew, zbiory i zbiór, należy postawić na zaawansowaną technologię. Ale ponieważ cena maszyn jest wysoka, producenci nie mogą często odnawiać swoich aktywów. Leasing oferuje możliwość posiadania zawsze nowoczesnych maszyn, ponieważ po zakończeniu umowy można wziąć w leasing nową maszynę.

Wreszcie, oprócz tej oczywistej korzyści finansowej leasing zapewnia również korzyści podatkowe. W leasingu, VAT jest finansowany przez maszyny. Użytkownik płaci niewielką kwotę podatku wraz z każdą płatnością miesięczną. W ten sposób nie musi się martwić o zapłacenie całego podatku VAT po zakończeniu umowy. Z drugiej strony, leasing ma tę zaletę, że można go odliczyć od podatku. W praktyce wzięcie maszyny rolniczek w leasing daje duże możliwości zarówno podatkowe, jak i finansowe, a przede wszystkim sprawia, że rolnicy mają ułatwiony dostęp do technologii, dzięki którym możliwe jest znacznie lepsze zadbanie o wysokie plony, co jest oczywistym warunkiem sukcesu gospodarstwa rolnego. 

Przed podpisaniem umowy leasingowej na maszyny rolnicze poleca się zapoznanie się z ofertami przynajmniej kilku firm, ponieważ mogą się one znacznie pomiędzy sobą różnić szczegółami.

 

Podobne artykuły