Artykuł Dodaj artykuł

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji - jak zorganizować?

Wszystkie deklaracje podatkowe, także te wysyłane online, muszą być uwierzytelnione podpisem.

Wszystkie deklaracje podatkowe, także te wysyłane online, muszą być uwierzytelnione podpisem. Jeśli jest jednak taka potrzeba, nie musimy wcale składać go samodzielnie. Może zrobić to nasz pełnomocnik. Jak jednak uzyskać pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji podatkowych? 

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji - jak zorganizować?

Składanie deklaracji podatkowych to jeden z najważniejszych obowiązków każdego obywatela generującego przychody finansowe. Przeważnie całą procedurą wypełniania oraz wysyłania takich formularzy zajmujemy się samodzielnie. Co jednak zrobić, gdy nie mamy takiej możliwości lub po prostu nie chcemy się tym zajmować? W takim przypadku możemy na szczęście skorzystać z pełnomocnictwa i złożyć deklarację za pośrednictwem osoby trzeciej. Tutaj warto jednak pamiętać, że musi posiadać ona do tego właściwe upoważnienie, czyli właśnie pełnomocnictwo. Uzyskanie go, chociaż nie jest trudne, wymaga wypełnienia kilku formalności. Dowiedzmy się więc jak to zrobić. 

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji — kiedy może się przydać? 

Większość osób zajmuje się składaniem własnej deklaracji podatkowej osobiście. Szczególnie w przypadku osób prywatnych nie sprawia to bowiem przeważnie większego problemu. W dzisiejszych czasach można załatwić to w kilka minut i to bez konieczności wychodzenia z domu. Jednak nie każdy może rozliczyć się w tak prosty sposób. U osób generujących przychody finansowe ze zróżnicowanych źródeł, a także u przedsiębiorców jest to znacznie bardziej skomplikowane. W takich przypadkach przeważnie wszystkie kwestie związane z dokumentacją finansową powierza się na przykład księgowym. Udzielenie pełnomocnictwa jest więc w tym przypadku bardzo wygodną i korzystną opcją, na którą decyduje się naprawdę wiele osób. Pełnomocnik to bowiem osoba, która będzie mogła podpisywać, a także składać w naszym imieniu deklaracje podatkowe. 

Co to jest UPL-1? 

UPL-1 to nic innego jak pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji podatkowych. To oczywiście w dużym skrócie. Mówiąc bardziej szczegółowo, druk UPL-1 jest formularzem, który należy wypełnić, by takie pełnomocnictwo uzyskać. Warto podkreślić też, że ma on moc w przypadku deklaracji elektronicznych.

Jeśli chcemy udzielić komuś pełnomocnictwa, musimy wypełnić druk UPL-1. W tym celu konieczne będzie skorzystanie z gotowego formularza. Możemy wypełnić go zarówno na komputerze, jak i ręcznie. Po uzupełnieniu wszystkich niezbędnych rubryk należy wydrukować dokument oraz go podpisać. Oczywiście w tym przypadku musi być on uwierzytelniony przez osobę przekazującą pełnomocnictwo. Ostatnim etapem jest natomiast złożenie go w odpowiednim urzędzie skarbowym. Można więc śmiało stwierdzić, że uzyskanie pełnomocnictwa jest formalnością, którą załatwić można bez problemu w naprawdę kilka chwil. 

Komu możemy powierzyć pełnomocnictwo w UPL-1?

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji podatkowych możemy udzielić niemal każdemu. Najważniejsze jest to, że osoba taka musi mieć zdolność do czynności prawnych. Poza tym nie istnieją tu właściwie żadne inne kryteria. Tym samym naszym pełnomocnikiem może być na przykład nasz księgowy, czy pracownik zajmujący się finansami naszej firmy. Oczywiście pełnomocnictwo takie przekazać możemy również członkom rodziny. Takie rozwiązanie świetnie się sprawdzi, jeśli chcemy, by w naszym domu kwestiami formalnymi w zakresie podatków zajmowała się tylko jednak osoba. Warto wspomnieć też, że w formularzu UPL-1 możemy udzielić pełnomocnictwo więcej niż jednej osobie. Oczywiście uprawnienie to z łatwością odwołamy w dowolnej chwili, poprzez złożenie odpowiedniego druku do urzędu skarbowego. 

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły