Artykuł Dodaj artykuł

Kredyt konsolidacyjny - co to jest i kiedy się opłaca?

Zobowiązania finansowe towarzyszą niemal każdemu z nas. Niekiedy zdarza się, że kredyty, pożyczki krótkoterminowe czy inne rodzaje zadłużenia pojawiają się jednocześnie w tym samym czasie.

Zobowiązania finansowe towarzyszą niemal każdemu z nas. Niekiedy zdarza się, że kredyty, pożyczki krótkoterminowe czy inne rodzaje zadłużenia pojawiają się jednocześnie w tym samym czasie. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny, który zamieni kilka comiesięcznych rat - w jedną.

Kredyt konsolidacyjny - co to jest i kiedy się opłaca?

Ideą kredytu konsolidacyjnego jest połączenie istniejących zobowiązań finansowych i utworzenie jednego kredytu, który będzie łatwiejszy do spłaty przez osobę zadłużoną. Czy to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy posiadają kilka kredytów?

Obecnie możemy wziąć kredyt konsolidacyjny przez internet, ponieważ nowe możliwości ułatwiają korzystanie z produktów finansowych bez wychodzenia z domu. Wystarczy sprawdzić porównywarkę ofert finansowych Direct Money, żeby wybrać dla siebie optymalne rozwiązanie. Czy kredyt konsolidacyjny zawsze jest najlepszym wyborem?

Kredyty konsolidacyjne coraz bardziej powszechne

Zacznijmy od dokładnego wyjaśnienia, jak działa kredyt konsolidacyjny. Zasady spłaty nie różnią się niczym od standardowego kredytu gotówkowego. Przy podpisywaniu umowy w jej warunkach mamy wyraźnie określoną sumę kredytu, okres spłaty, wysokość comiesięcznej raty oraz informacje dotyczące oprocentowania i prowizji. Jednak sposób zaciągania takiego kredytu różni się od tradycyjnych rozwiązań, z których możemy skorzystać w banku czy placówce oferującej pożyczki pozbankowe. Kredyt konsolidacyjny nie oznacza bowiem dodatkowej gotówki na naszym koncie. Zaciągamy go na pokrycie dotychczasowych zobowiązań finansowych. Kredyt konsolidacyjny działa w ten sposób, że nasze stare umowy kredytowe zostają spłacone przez bank. Pozbywamy się więc np. dwóch kredytów gotówkowych i pożyczki, które dotąd spłacaliśmy. W ich miejsce zaciągamy kredyt konsolidacyjny, czyli jeden kredyt, który sumą opiewa na dotychczasowe zobowiązania.

Kiedy kredyt konsolidacyjny jest korzystny?

Decyzja o wyborze kredytu konsolidacyjnego w wielu sytuacjach może być korzystna dla naszego portfela. Wszystko zależy jednak od tego, jakie zobowiązania finansowe posiadamy. Sztandarowym przykładem, kiedy kredyt konsolidacyjny jest korzystny dla kredytobiorcy jest przypadek, kiedy posiadamy kredyt hipoteczny, a także inne zobowiązania, np. kredyt gotówkowy. Hipoteka oznacza zazwyczaj znacznie korzystniejsze warunki spłaty oraz niższe oprocentowanie niż kredyt gotówkowy. Łącząc oba zobowiązania tworzymy kredyt hipoteczny, którego suma powiększa się o wysokość kredytu gotówkowego. W efekcie dotychczasowe zobowiązanie spłacamy na znacznie bardziej korzystnych warunkach niż dotychczas.

Skorzystanie w kredytu konsolidacyjnego oznacza też niemałą wygodę. Zamiast kilku comiesięcznych rat, musimy robić tylko jeden przelew. W domu jest też tylko jedna umowa, którą łatwo sprawdzić i kontrolować. W wielu sytuacjach kredyt konsolidacyjny może stanowić pierwszy krok do naprawy domowych finansów.

Na co należy uważać w przypadku kredytów konsolidacyjnych?

Oczywiście kredyt konsolidacyjny nie jest pozbawiony wad. Pamiętajmy, że to nadal w gruncie rzeczy kredyt, który posiada własne oprocentowanie oraz chociażby prowizję za udzielenie. W przypadku, jeśli musimy spłacać np. dwa niewielkie kredyty, łączenie ich w nowy produkt będzie mijać się z celem, a zamiast zaoszczędzić, tracimy pieniądze na prowizję. Pamiętajmy też, że banki nie zawsze są chętne do spłaty każdego naszego zadłużenia. Z oferty kredytów konsolidacyjnych często wyłączone są chwilówki, które posiadają bardzo duże oprocentowanie.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły