Artykuł Dodaj artykuł

Jakie są najpopularniejsze rodzaje kredytów firmowych?

Firma niekoniecznie musi mieć kłopoty finansowe, aby chciała zaciągnąć kredyt.

Firma niekoniecznie musi mieć kłopoty finansowe, aby chciała zaciągnąć kredyt. W wielu przypadkach wzięcie kredytu może być bezpieczniejsze niż skorzystanie z zebranych oszczędności. Co więcej, w przypadku szeroko zakrojonych inwestycji, własny kapitał może nie wystarczyć nawet, jeśli firma znajduje się w dobrej kondycji finansowej.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje kredytów firmowych

Jeśli dopiero zaczynami swoją działalność, możemy nie znać dokładnie różnych produktów finansowych, które banki oferują przedsiębiorcom. Niektóre z nich mają charakter podobny do kredytów dla osób prywatnych, inne są skrojone konkretnie pod wydatki typowo firmowe. Jakie dokładnie są najpopularniejsze rodzaje kredytów firmowych? Co warto o nich wiedzieć? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat zebrano poniżej.

Kredyty obrotowe

Kredyty obrotowe są zobowiązaniami relatywnie krótkoterminowymi, często udzielanymi na rok. Ich celem jest pokrycie bieżących wydatków firmy, takich jak zakup niezbędnych towarów i surowców, wypłacenie wynagrodzeń pracownikom, opłacenie składek ZUS oraz podatków i nie tylko.

Pieniądze pozyskane dzięki tego typu kredytowi nie mogą zostać przeznaczone na prywatne wydatki właściciela firmy, a jedynie na wydatki związane z prowadzoną działalnością. Maksymalna kwota kredytu obrotowego zależna jest od zdolności kredytowej firmy.

Więcej informacji na temat tego typu (i nie tylko) kredytów firmowych można znaleźć tutaj: https://splatakredytow.pl/kredyt-dla-firm/. Poszerzenie swojej wiedzy na ten temat jest dobrym pomysłem, ponieważ wcześniej czy później większość firm zaciągnie jakieś zobowiązanie finansowe.

Kredyty inwestycyjne

Kredyty inwestycyjne są kredytami celowymi, co oznacza, że uzyskane dzięki nim środki trzeba wydać w konkretny sposób, wskazany w umowie kredytowej. Można za ich pomocą sfinansować na przykład zakup nowych patentów, wdrożenie nowoczesnych technologii i rozwiązań, zakup nieruchomości czy maszyn i nie tylko.

Kwota kredytu inwestycyjnego jest zależna od możliwości finansowych firmy i rozmiaru inwestycji – w skrajnych przypadkach może sięgać nawet kilku milionów złotych. Tego typu kredyty posiadają długi maksymalny okres spłaty, wynoszący z reguły kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt lat. Jeśli jednak kredytobiorca chce zaciągnąć zobowiązanie na krótszy okres i finanse pozwolą mu na spłatę wyższych rat, to oczywiście jest również taka możliwość.

Zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego może wymagać wniesienia określonego wkładu własnego, ale niektóre banki decydują się na finansowanie nawet 100% kwoty inwestycji.

Kredyty konsolidacyjne

Kredyty konsolidacyjne dla firm działają na bardzo podobnej zasadzie, jak dla osób prywatnych. Umożliwiają połączenie wielu zobowiązań firmowych w jedno, którego rata będzie niższa, a więc będzie mniej obciążać firmowy budżet.

Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego może uratować firmę przed utratą płynności finansowej. Co więcej, zmniejszenie ilości posiadanych zobowiązań niweluje ryzyko, że zapomnimy o terminowym opłaceniu któregoś z nich.

Żeby mieć pewność, że kredyt firmowy będzie maksymalnie korzystny, warto skorzystać z usług pośrednika kredytowego, którego można znaleźć tutaj: https://splatakredytow.pl/kredyt-dla-firm/. Taki ekspert dokładnie zapozna się z bieżącą sytuacją danej firmy i na tej podstawie znajdzie dla niej najlepszą dostępną ofertę kredytu.

Podobne artykuły