Artykuł Dodaj artykuł

Jak sprawdzić swojego kontrahenta?

Biała lista podatników Vat to temat, z którym nie każdy się jeszcze zetknął, gdyż istnieje on od 1 września 2019 roku.

Biała lista podatników Vat to temat, z którym nie każdy się jeszcze zetknął, gdyż istnieje on od 1 września 2019 roku. Warto jednak przyjrzeć się mu nieco bliżej, gdyż dostajemy tutaj gotowe rozwiązanie, jakim jest lista podatników, mająca na celu pomóc firmom skutecznie weryfikować kontrahentów. Dzięki takiemu rozwiązaniu można bardzo dużo zyskać i nie mowa tu tylko o informacjach personalnych. Taki wykaz podatników vat może nas uchronić przed wieloma problemami, w tym finansowymi.

Jak sprawdzić swojego kontrahenta?

  1. Co umożliwia biała lista podatników?
  2. Jaki jest zakres informacji podatnika vat?
  3. Co zrobić, gdy na białej liście nie ma danych podatników vat?
  4. Dlaczego warto korzystać z listy podatników vat?

Co umożliwia biała lista podatników?

Biała lista podatników VAT to rozwiązanie, które pozwoli Ci sprawdzić kontrahenta pod kilkoma aspektami. Po pierwsze i najważniejsze, czy kontrahent występuje jako podatnik vat czynny. Jeśli nie to będzie też odpowiednia informacja, w szczególności jeśli odmówiono mu rejestracji lub przywrócono daną osobę jako podatnika VAT. Będą też zawarte informacje pozwalające na poznanie podstawy prawnej tych decyzji. Dzięki takiemu podejściu będziemy mieli większą świadomości, z jaką osobą mamy do czynienia.

Jaki jest zakres informacji podatnika vat?

W wykazie, jakim jest biała lista VAT, można znaleźć bardzo dużo informacji na temat imiennych rachunków. Poczynając od najbardziej podstawowych jak nazwę firmy lub imię i nazwisko przedsiębiorcy, czy jego numer identyfikacji podatkowej, a kończąc na o wiele bardziej szczegółowych jak np. imiona i nazwiska prokurentów oraz ich numery w Krajowym Rejestrze Sądowym, o ile został nadany, czy podstawy prawne odmówienia rejestracji. Oczywiście to nie wszystko, gdyż wciąż możemy znaleźć tam dane jak np. numer rachunku bankowego. Są też zawarte informacje takie jak: numery rachunków rozliczeniowych, czy ogólnie pojęty status podatnika. Warto podkreślić, że aby przeszukać białą listę można skorzystać z wyszukiwarki i wyszukiwać poprzez NIP, regon, numeru rachunku bankowego lub nazwy firmy. Co ciekawe, wystarczy tylko fragment, a system sam doszuka resztę informacji z bazy danych.

Co zrobić, gdy na białej liście nie ma danych podatników vat?

Jeśli i Ty płacisz podatek Vat i chciałbyś się zapisać do białej listy rejestru Vat to po prawdzie nie musisz nic robić. Każdy podatnik jest wpisywany do niej automatycznie. Jeśli więc nie pojawia się Twoja firma na liście, to należy sprawdzić kilka istotnych aspektów. Po pierwsze, czy konto firmowe jest założone i jest rachunkiem rozliczeniowym założonym do działalności gospodarczej. Jeśli nie posiadasz konta, warto je założyć w spółdzielczej kasie oszczędnościowo kredytowe. Ponadto warto również sprawdzić, czy owy rachunek został zgłoszony do urzędu skarbowego. Ostatecznie istnieje możliwość, ze bank nie przekazał numeru rachunku do STIR. W takiej sytuacji, trzeba wyjaśnić sytuacje z bankiem. W innych sytuacjach, brak obecności może być przyczyną np. braku opłacenia należnego podatku vat, lub błędu podczas tworzenia aspektu jakim jest numer identyfikacji podatkowej.

Dlaczego warto korzystać z listy podatników vat?

Odpowiedź jest prosta, pozwala ona na sprawdzenie naszego kontrahenta pod kątem poprawności prowadzenia przez niego przedsiębiorstwa. Dzięki temu unikniesz szeregu sankcji. Innymi słowy za korzystanie z rachunku spoza białej listy nie będziesz miał możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu tej kwoty, jak i będziesz ponosił ryzyko odpowiedzialności solidarnie ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe. Dlatego zawsze warto sprawdzić z kim współpracujemy.

biała lista podatników vat

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły