Artykuł Dodaj artykuł

Pożyczasz przez internet? Pamiętaj o zasadach bezpiecznego pożyczania

Nie trudno w dzisiejszych czasach pożyczyć pieniądze przez internet.

Nie trudno w dzisiejszych czasach pożyczyć pieniądze przez internet. Wystarczy odrobina wolnego czasu, aby wypełnić wniosek o pożyczkę przez internet. A pieniądze na naszym koncie bankowym mogą pojawić się w ciągu kilkunastu najbliższych minut. Sięgając po gotówkę w taki sposób, warto jednak trzymać się kilku podstawowych zasad dotyczących bezpiecznego pożyczania.

Pożyczasz przez internet? Pamiętaj o zasadach bezpiecznego pożyczania

Pożyczki internetowe dostępne są niemal na każdym kroku. Oferują je banki oraz firmy pożyczkowe. Wniosek o pożyczenie dodatkowej gotówki możemy złożyć, nie ruszając się z własnego fotela. Wystarczy, że w pobliżu znajduje się smartfon lub tablet, przy pomocy którego złożymy wniosek o udzielenie pożyczki online. Uzyskanie pożyczki w taki sposób nie powinno nikomu sprawić większych problemów.

Jak bezpiecznie pożyczać przez internet?

Decydując się na internetową pożyczkę, warto jednak pamiętać o podstawowych kwestiach związanych z bezpiecznym pożyczaniem pieniędzy. Oto najważniejsze spośród nich:

  • Wybór sprawdzonego źródła (można do tego celu wykorzystać np. sprawdzone porównywarki finansowe np. gopozyczka.pl)
  • Brak konieczności wpłacania opłat przedwstępnych, opłat przygotowawczych przed udzieleniem pożyczki
  • Zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie podawania danych osobowych czy danych logowania do rachunku bankowego
  • Weryfikacja kosztów pożyczki przed podpisaniem umowy o udzielenie pożyczki
  • Terminowe regulowanie spłaty pożyczki w ustalonym terminie lub według ustalonego harmonogramu spłaty

Pożyczka online – w banku czy firmie pożyczkowej?

Jak już wstępnie wspomnieliśmy, internetową pożyczkę uzyskamy za pośrednictwem zarówno banków oraz firm pożyczkowych. Na czym polega główna różnica? Jeżeli składamy wniosek o kredyt online w banku, to w tym przypadku koszty finansowania powinny być mniejsze. Tego rodzaju pożyczkę uzyskują na ogół wyłącznie osoby charakteryzujące się bardzo dobrą historią kredytową oraz zdolnością kredytową. A więc te osoby, które już wcześniej brały kredyt w banku i terminowo go spłacały, a ponadto uzyskują dochody przynajmniej w wysokości powyżej 2500 zł netto.

Nieco mniejsze wymagania pod kątem zdolności kredytowej mają firmy pożyczkowe. Decydując się na ofertę tego rodzaju instytucji, baczniej powinniśmy przyjrzeć się kosztom takiej pożyczki. Na ogół bywają one wyższe niż w bankach. Zwłaszcza gdy składamy wniosek o większą kwotę pożyczki z dłuższym okresem spłaty. Niemniej jednak, firmy pożyczkowe również weryfikują historię kredytową klienta. Nie tyle pod kątem historii kredytowej w bazach BIK, co przeprowadzając szczegółową weryfikację pod kątem zadłużeń w takich bazach jak KRD (Krajowy Rejestr Długów), ERIF czy BIG Infomonitor.

Pożyczka ratalna lub krótkoterminowa

Sięgając po pożyczkę internetową, samodzielnie możemy wskazać kwotę pożyczki, która nas interesuje oraz okres jej spłaty. Co więcej, możemy również zaciągnąć pożyczkę, którą będziemy spłacali w równych ratach miesięcznych, jak również taką, którą spłacimy jednorazowo. Tego rodzaju pożyczka najczęściej spłacana jest w okres 30 dni i w przeciwieństwie do pożyczki ratalnej nie spłaca się jej w kilku miesięcznych ratach, a w ramach jednej raty. Jednorazowo musimy więc zwrócić pożyczoną kwotę wraz z naliczonymi dodatkowymi odsetkami.

Spłata pożyczki w ustalonym terminie

Dopilnowanie terminu spłaty to jeden z podstawowych warunków, który powinniśmy dopilnować. Szczególnie jeśli przedmiotem finansowania jest pozabankowa pożyczka ratalna lub chwilówka. Na ogół firmy pożyczkowe są wyczulone na regulowanie spłaty pożyczki w ustalonym terminie. Dlatego też nawet najmniejsze opóźnienie w spłacie, może nieść ze sobą konsekwencje w postaci naliczenia dodatkowych odsetek. Warto mieć to na uwadze, decydując się na tę formę finansowania.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły