Artykuł Dodaj artykuł

Jak ubezpieczyć dom od pożaru?

Świadomość posiadania własnego domu lub mieszkania na warszawskim Bemowie daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa.

ubezpieczenie domu od pożaru

Świadomość posiadania własnego domu lub mieszkania na warszawskim Bemowie daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Jednak te błogie emocje wiążą się też z odpowiedzialnością za jego ochronę, innymi słowy - ubezpieczeniem, którego wykupienia wymaga wielu kredytodawców hipotecznych.

Prawdopodobnie największą obawą każdego właściciela nieruchomości jest utrata domu w pożarze. Myśl o zniszczeniu dobytku - tego mającego zarówno wysoki wskaźnik wartości rynkowej (m.in. sprzęt RTV/AGD), jak i tego o wartości czysto sentymentalnej (rodzinne fotografie, biżuteria, pamiątki etc.) - może wzbudzać poważny niepokój. Rozwiązaniem jest ubezpieczenie domu na wypadek pożaru.

Czym charakteryzuje się ubezpieczenie od pożaru?

W większości przypadków ubezpieczenie na wypadek pożaru jest częścią standardowej polisy mieszkaniowej obejmującej ubezpieczenie mienia. Ubezpieczenie to zazwyczaj pokrywa koszty naprawy, wymiany lub odbudowy domu w przypadku jego uszkodzenia przez pożar (oraz wymiany uszkodzonych lub utraconych rzeczy, do limitu określonego w polisie). Pożar jako czynnik potencjalnego zagrożenia, według polisy najczęściej spowodowany jest przez: uderzenie pioruna, niewydolną kuchenkę lub inny sprzęt kuchenny, wycieki gazu, wadliwe okablowanie elektryczne, niefortunnie przewrócone świeczki lub nieprawidłowo wystrzelone fajerwerki.

Podobnie jak w przypadku innych polis ubezpieczeniowych, zgłoszenie roszczenia oznacza wpłacenie udziału własnego i pozwolenie firmie ubezpieczeniowej na pokrycie reszty szkód do wysokości limitu określonego w polisie.

Co obejmuje ubezpieczenie na wypadek pożaru?

Tego rodzaju ubezpieczenie domu w dzielnicy Warszawa-Bemowo pokrywa nie tylko koszty naprawy i odbudowy domu, ale także wszystkiego, co się w nim znajduje (jako część większej polisy ubezpieczeniowej na dom).

Co istotne, ubezpieczenie na wypadek pożaru tylko jednym z elementów polisy ubezpieczeniowej. Inne rodzaje pokrywania kosztów są zapewniane w przypadku kradzieży, zalania, roszczeń z tytułu odpowiedzialności cywilnej lub innych zagrożeń, które mogą uszkodzić dom lub jego zawartość. Polisa obejmuje również inne budynki znajdujące się na terenie nieruchomości, takie jak szopa ogrodowa czy wolnostojący garaż.

Warto mieć na uwadze, że większość polis mieszkaniowych obejmuje bardziej prozaiczne przyczyny pożaru. Zniszczenie budynku z powodu pożaru lasów, uważane za odrębną przyczynę szkód, wymaga często osobnego ubezpieczenia obejmujące tzw. klęski żywiołowe.

Polisa może również pokryć koszty zakwaterowania Ciebie i Twojej rodziny w hotelu lub lokalu zastępczym na czas naprawy lub odbudowy domu, a także uwzględnić wszelkie dodatkowe wydatki, które możesz w związku z zaistniałą sytuacją ponieść.

Dowiedz się więcej:
https://eurofinance.info.pl/blog/nieruchomosci/posiadasz-dom-lub-mieszkanie-sprawdz-jak-wyglada-ubezpieczenie-od-pozaru/

Jak uzyskać odszkodowanie po pożarze?

Po pożarze ubezpieczyciel wyśle na miejsce specjalistę, który oceni zakres szkód oraz ustali, ile będzie kosztować naprawa domu i wymiana uszkodzonego mienia. W dużej mierze weryfikacja opiera się na koszcie odbudowy domu lub mieszkania. Najważniejsze jest, aby wcześniej ubezpieczyć dom na właściwą i aktualną wartość, co pozwoli uniknąć niespodzianek po wystąpieniu szkody. Porozmawiaj z ubezpieczycielem lub przeczytaj dokładnie polisę, aby dowiedzieć się, w jaki sposób dom zostanie odbudowany. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zgłoś się do naszego oddziału w dzielnicy Warszawa-Bemowo.