Artykuł Dodaj artykuł

Pragma Inkaso – sekurytyzacja wierzytelności korporacyjnych okazała się strzałem w dziesiątkę!

29 sierpnia 2016 r. Pragma Inkaso SA opublikowała dane finansowe pierwszego półrocza. Jak potwierdzają przedstawione dane rozwój działalności sekurytyzacyjnej przynosi oczekiwane rezultaty. 

29 sierpnia 2016 r. Pragma Inkaso SA opublikowała dane finansowe pierwszego półrocza. Jak potwierdzają przedstawione dane rozwój działalności sekurytyzacyjnej przynosi oczekiwane rezultaty. 

Pragma Inkaso – sekurytyzacja wierzytelności korporacyjnych  okazała się strzałem w dziesiątkę!  - Tomasz BoduszekW pierwszym półroczu 2016 r. wzrosły przychody netto z kluczowych dla rozwoju Grupy segmentów inwestycji w portfele wierzytelności bankowych – o 72% oraz faktoringu – 12%. Zgodnie z ogłoszoną strategią, w celu dalszego zwiększenia płynności i dywersyfikacji aktywów, zmniejszony został portfel pożyczkowy Grupy, a tym samym o ponad 80% spadły przychody z transakcji pożyczkowych.

Portfelem aktywów największej wartości zarządza spółka faktoringowa Pragma Faktoring SA, która konsekwentnie realizuje strategię zakładająca budowę zdywersyfikowanego portfela należności faktoringowych, generującego powtarzalne przychody i przepływy oraz cechującego się wysoką płynnością. W pierwszym półroczu kolejny raz największy wzrost sprzedaży Pragma Faktoring odnotowała w zakresie faktoringu ubezpieczonego z regresem – o 52% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, co stanowi 66% sfinansowanych w tym okresie faktur. 

„Jako zarząd mamy satysfakcję, że starania zwiększenia bezpieczeństwa i płynności naszych aktywów przyniosły widoczne efekty. Ułatwia nam to pozyskiwanie kapitału, co ma zasadnicze znaczenie dla działalności całej Grupy” – komentuje Tomasz Boduszek, Prezes Zarządu Pragma Inkaso SA.

Jednak największą dynamikę wzrostu w tym roku osiągnęła działalność w zakresie kupna portfeli wierzytelności. O 72% wzrosły przychody z tej działalności, natomiast na poziomie jednostkowym Pragma Inkaso 7-krotnie zwiększyła przychody z tytułu serwisowania tychże portfeli. W związku z utworzeniem dwóch nowych funduszy sekurytyzacyjnych (Bonus 2 Pragma Inkaso oraz Bonus 3 Pragma Inkaso), których portfelem zarządzać będzie Pragma Inkaso SA, perspektywa dalszego wzrostu zysków z tytułu serwisowania portfeli jest obiecująca.

Grupa Pragma Inkaso wciąż szuka nowych kierunków rozwoju, stąd tegoroczna inwestycja. Pragma Faktoring poinformowała w kwietniu o umowie inwestycyjnej z Lease Link Sp. z o.o., która specjalizuje się w usługach mikro leasingu realizowanego poprzez innowacyjną aplikację online, ze szczególnym uwzględnieniem finansowania zakupów dokonywanych w ramach handlu e-commerce.

„Jakość portfeli należności, którymi zarządzamy, jest dla nas priorytetem, ale nie oznacza to absolutnie, że podchodzimy asekuracyjnie do nowych szans rynkowych. Pomyślny rozwój produktu faktoringowego, rozwinięcie specjalizacji w zakresie sekurytyzacji wierzytelności korporacyjnych zachęcają nas do poszukiwania kolejnych możliwości. Współpraca z Lease Link to kolejna szansa na wprowadzenia nowych produktów i otwarcie się na nowe kanały dystrybucji. – mówi Tomasz Boduszek. Przekonuje, że efekty synergii zobaczymy jeszcze w tym roku.  

Podobne artykuły