Artykuł Dodaj artykuł

Programy Comarch ERP gotowe na zmiany w VAT 2014

Każda firma wystawiająca faktury VAT od 1 stycznia 2014 roku musi uwzględnić nowe, rewolucyjne regulacje w ustawie o podatku VAT, m.in. te odnoszące się do terminów wystawiania faktur, czy nowego momentu powstania obowiązku podatkowego. 

Comarch logoKażda firma wystawiająca faktury VAT od 1 stycznia 2014 roku musi uwzględnić nowe, rewolucyjne regulacje w ustawie o podatku VAT, m.in. te odnoszące się do terminów wystawiania faktur, czy nowego momentu powstania obowiązku podatkowego. Na te zmiany w przepisach w pełni gotowe są wszystkie dostępne na rynku programy Comarch ERP. To także ponad 85 tys. dotychczasowych użytkowników, którzy – po aktualizacji swojego oprogramowania – płynnie przejdą na nowy sposób wystawiania faktur VAT.
 
Comarch ERP XL, Comarch ERP Altum, Comarch ERP Optima, Comarch ERP iFaktury24 oraz Comarch ERP Klasyka to systemy wspierające zarządzanie w każdym z obszarów działalności firmy. Rozwiązania produkowane przez krakowską firmę Comarch są w pełni dostosowane do przepisów, które weszły w życie od tego roku.
 
Jedną z najważniejszych nowości, o której musi pamiętać każdy wystawiający faktury VAT, jest zmiana, wedle której od 1 stycznia 2014 roku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Istotny jest zatem moment przekazania przez właściciela na rzecz nabywcy prawa do rozporządzania towarem, a nie data wystawienia faktury. 
 
W związku z tym Comarch dostosował moduły księgowe oferowanych programów do zmieniających się przepisów VAT w zakresie zmiany momentu powstania obowiązku podatkowego czy momentu prawa do odliczenia podatku. Zmiany te wpływają na kwalifikowanie dokumentów do deklaracji VAT-7 oraz VAT-UE, przeliczanie na złotówki dokumentów wystawionych w walutach obcych, sposób prezentowania danych w rejestrze VAT oraz wydruki rejestrów VAT. 
 
Zobacz video-poradę: 

 
– Najważniejsze dla przedsiębiorcy jest posiadanie aktualnego oprogramowania finansowo-księgowego. To ono uchroni firmę przed niepotrzebnymi błędami oraz stratą czasu związaną z wyjaśnianiem nieprawidłowości w urzędach. Niemniej ważne jest przeszkolenie pracowników działów księgowych oraz osoby wystawiające faktury, dlatego warto uczestniczyć w organizowanych przez nas szkoleniach. Mamy tu w pamięci szczególnie przełom lat 2011 i 2012, gdy zmieniała się podstawowa stawka VAT, a przedsiębiorcy musieli w bardzo krótkim czasie przygotować się na zmianę. Wpłynęło to na bardzo duże poruszenie na rynku i ogromną potrzebę ekspresowych aktualizacji, o które w przypadku Comarch ERP można zadbać znacznie wcześniej i z nowym rokiem skupić się na bieżącej działalności firmy – mówi Łukasz Żur, Business Development Manager Comarch ERP.
 
Już 21 stycznia 2014 roku będzie można zobaczyć na żywo, podczas internetowego szkolenia, jak systemy Comarch ERP są przygotowane na nowe regulacje. W trakcie webinarium eksperci pokażą,  jak nowe przepisy zostały odzwierciedlone w programach dla firm. Informacje na temat szkolenia oraz inne przydatne porady na temat zmian w VAT można znaleźć na www.ZmianaVAT.Comarch.pl

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły