Artykuł Dodaj artykuł

Kogo obowiązuje kasa fiskalna i na jakich zasadach

Wytyczne regulujące wymóg posiadania i używania kasy fiskalnej potrafią się zmienić diametralnie, a ilość obowiązujących przepisów potrafi przyprawić o zawrót głowy.

Wytyczne regulujące wymóg posiadania i używania kasy fiskalnej potrafią się zmienić diametralnie, a ilość obowiązujących przepisów potrafi przyprawić o zawrót głowy. Wobec tego, przyjrzymy się jak obecnie wygląda sytuacja w Polsce, kto jest zwolniony ze stosowania kasy fiskalnej, a także jakie wymogi muszą one spełniać, by zostały dopuszczone do użytku.

Kogo obowiązuje kasa fiskalna i na jakich zasadach

Najogólniej mówiąc, obowiązek stosowania kasy fiskalnej dotyczy każdego przedsiębiorcy – chociaż są pewne wyjątki od tej reguły, które omówimy dalej w tym artykule. Kasy nie muszą również posiadać te osoby, które sprzedają coś okazyjnie np. poprzez portale aukcyjne. Warto także pamiętać, że pomimo możliwości od 2019 roku prowadzenia tzw. działalności nierejestrowanej to nadal, pomimo braku konieczności opłacania składek na ZUS, korzystając z niej jesteśmy zobowiązani do ewidencjonowania naszego obrotu. Nie dziwi więc coraz głośniejsza krytyka twierdząca, że obowiązujący wymóg posiadania kas fizycznych jest przestarzały i niedostosowany do współczesnych, cyfrowych czasów.

Czy są jakieś wyjątki?

Kogo obowiązuje kasa fiskalna i na jakich zasadach? Kto natomiast może być zwolniony z jej używania? W dużym uproszczeniu, wyróżnić możemy dwa podstawowe typy zwolnień z posiadania kasy fiskalnej: podmiotowe oraz przedmiotowe. O tym pierwszym typie warto pamiętać prowadząc wspomnianą wcześniej działalność nierejestrowaną. Jeśli obrót z takiej działalności nie przekracza w trakcie roku podatkowego 20 000zł możemy ubiegać się o zwolnienie nas z obowiązku stosowania kasy fiskalnej. Drugi rodzaj dotyczy tych przedsiębiorców którzy świadczą m.in. usługi ubezpieczeniowe i ubezpieczeniowe, pocztowe i kurierskie, a także notariusze czy deweloperzy.

Homologacja kasy fiskalnej

Konstrukcja, a także oprogramowanie kas fiskalnych jest ściśle kontrolowana przez Ministerstwo Finansów. Każdy nowy model musi przejść specjalistyczne testy w Głównym Urzędzie Miar w celu otrzymaniu dopuszczającego go do sprzedaży oraz użytku certyfikatu. Jeśli model ma przejść przez proces homologacji, wymagane jest by jego producent lub importer złożył odpowiedni wniosek wraz z pełną dokumentacją oraz, zwyczajowo, dwoma egzemplarzami kasy wraz z wymaganym do niej oprogramowaniem i zestawem pamięci fiskalnych.

Kasa fiskalna to obecnie obowiązek wielu przedsiębiorców, a konsekwencje jej braku mogą skutecznie pogrążyć nawet najprężniej rozwijający się nowy biznes. Wiele jednak wskazuje na to, że już w niedalekiej przeszłości będziemy mogli cieszyć się jej cyfrowymi odpowiednikami.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły